Likit Sıçrama Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

Likit Sıçrama Neden Olur? Çözümleri Nelerdir?

Elektronik sigara kullanırken likit sıçrama neden olur? Çözümleri nelerdir gibi sorularınıza bu makalemiz ile cevap vermeye çalışacağınız. E-sigara kullanıcıları tarafından büyük bir sorun olan likit sıçramanın önüne geçilmiştir.

Neredeyse bir çok elektron sigara modelinde bu durumun önüne geçilmiş mühendislik çözümleri mevcuttur. Fakat bazı ufak ve teknik yanlışlar bu soruna neden olabilmektedir.

Elektronik sigara kullanımı esnasında bazı teknik çekim hataları likitin ağza gelmesine ve sıçramasına neden oluyor.

Atomizer Coili Neden kısa Sürede Yanıyor?

Elektronik sigaranın ilk kullanımında ortaya çıkan acı bir tat ve boğazı yakan durum coilin içerisinde yer alan pamuk ve telin özelliğinin kaybolmasından meydana gelir. Bu durumun tek nedeni coili atomizer bölümüne ekledikten sonra hemen ateşleme yapmaktır.

Bu durumu yaşamanız durumunda yeni bir coil takarak yeniden çekim yapmanız gerekebilir.

Doğru Kulanım Nasıl Olmalıdır?

smok-likit-aktarimi-min

Elektronik sigara cihazınızı yeni kullanmaya başladığınızda yada yeni bir coil taktıktan sonra yapılması gereken coilin yan taraflarında bulunan deliklerden pamuk ıslanana kadar 4-5 damla likit damlatmaktır. Bundan sonra en az 10 dk kadar beklenmelidir. Normal cihazlarda sigara gibi hafif çekimler yapmak, mod cihazlarda ise 15W ayarında kullanmaya başlamak gereklidir. Bu önlemler ile coili korumaya almış olursunuz.

Bir diğer neden olan parmağınızın istem dışı cihazın power tuşunda basılı kalmasıdır. Bu konuya dikkat ederek sadece çekim sırasında düğmeye basılmalı ve çekim biter bitmez düğmeden elinizi çekmelisiniz.

Elektronik Sigarada Likit Sıçratması Nedenleri

Elektronik sigaralarda likit sıçratma nedeni özellikle yeni kullanmaya başlayanlarda oldukça sık görülen bir durumdur.

cuttwood-min

Modlu cihazlarda bu sorun genelde kullanıcının yanlış çekim yapma ve cihazı dudaklara götürürken doğru hava akımını ayarlamama dan kaynaklanır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şöyledir;

  • E-sigaranız sıcakken asla likit takviyesi yapmayın bu durum sıcak ve soğuğun birleşmesi sonucu sıçratma ortaya çıkar
  • Uzun süredir kullanılmamakta olan cihazlarda ani çekimler yapılmamalı ilk çekimler 2 saniyelik olarak başlamalı daha sonra normal çekime başlamalısınız
  • Hava akımı engellenmiş durumlarda likit sıçratmaya neden olur. Bunun için cihazı 180 derece çevirdikten sonra ateşleme butonuna basmadan nefes çekmek bunu yaptıktan sonra da ağızlık kısmı kuru bir peçete ile temizleyerek tekrar kullanabilirsiniz. Bu süreçte ağza likit gelebilir  dk sonra bu durum tamamen ortadan kalkar
  • Çekim türünüze göre coil kullanmalısınız. Ciğer çekimi yada normal çekime göre coilinizi belirleyin
  • Her çekimde 3 saniye kadar bekleyin atomizer ve coilin yeniden devir alması oldukça önemlidir. Cihazınızın uzun ömürlü olmasında bu durum oldukça önemlidir.

Elektronik sigara kullanırken büyük sorunlardan biri olan likit sıçratma sorununu ortadan kaldırmanıza yada hafifletmenize yardımcı olacak yukarıdaki önerilerin dikkate alınması gereklidir.

Bir cevap yazın

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?