Elektronik Sigara Likitleri Nasıl Saklanır?

Elektronik Sigara Likitleri Nasıl Saklanır?

Elektronik sigara kullanımın hızla artması sonucunda bir çok cevaplanması gereken soru ortaya çıkmaktadır. Tütün ve mamulleri kullananlar için elektronik sigara likit çeşitleri çok fazla seçenek sunar bu durumda e-likitleri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında nasıl saklanmalıdır konusunu detaylı olarak bilmek gereklidir.

Birbirinden eşsiz ve çeşitli aromalar e-sigaraların daha fazla kullanılmasını sağlar.Bu durumda merak ettiğiniz elektronik sigara likiti nasıl saklanır? sorusunun cevabını sizler için hazırladık.

 

Elektronik Sigara Likiti Bozulur mu?

Elektronik sigara bozulur mu sorusunun cevabı apaçık ortadır Evet e-likitlerde bazı nedenlerden dolayı bozulur. Likitlerin bozulma hızını etkileyen 3 önemli etken hava,su ve ısıdır.

Isı Etkeni

Elektronik sigara cihazları ısıyı çok yüksek oranda üretirler. Fakat e-likitler tanka eklendikten sonra bozulmaya fırsat bulamadan buhar haline gelir.

Bu nedenle bazı likit markaları güneş ışığı geçirmeyen koyu renkli cam veya koruyucu cam şişelerde üretilirler. Güneş,ısı bozulma süresini hızlandırır. Bu bozulma fiziki nedenlerden dolayı oluşur. Isı arttığı zaman moleküller yüksek enerjiye sahip olur.Aromaları ısıdan tutmalıyız.

Hava Etkeni

cam-likit-min

Elektronik sigara likitleri sıkıca kapatılmış özel şişelerde saklanırlar. Bu taşınma durumunda dökülmeleri engeller. Bir diğer nedeni ise hava ile temasının önüne geçilmesini sağlar.

hava ile temas eden likitlerdeki ilk etkilenen madde nikotindir. Hava ile temas eden nikotin oksitlenmeye başlar hızlıca. Bu durum ise insan sağlığı açısından zararlı olan kimyasalların ortaya çıkmasına neden olur.

Bu nedenle e-likitlerinizin kapaklarını sıkıca kapatmayı asla ihmal etmeyin.

Güneş Etkeni

E-likitlerin bozulmasına neden olan bir diğer etken güneş ışıklarıdır. Cam veya yarı saydam şişelerde üretilen elektronik sigara likitleri güneş ışığını geçirir ve böylece kimyasalların çözülmesine neden olur. UV ışınları zararlı maddelerin oluşumuna neden olur.

Likitlerinizi oda sıcaklığında ve güneş görmeyen yerlerde saklamalısınız.

Nikotinin Oksitlenmesini Anlamanın Yolları

likit-min

Elektronik sigara likitlerinin içinde yer alan nikotin oksitlenmeye başladığında aromanın rengi değişmeye başlar. Kapağını sıkıca kapatmadığınız likitlerinizin rengi değiştiyse o aromanızın bozulduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Unutulmaması gereken konu ise bazı aromaların renklerinin zaten koyu olduğudur ikisini karışmamak gereklidir.

E-likit Şişeleri Koruyucu mudur?

Bir diğer konu ise e-likitleerin üretildikleri şişelerin camdan veya plastikten olması koruma oranlarını büyük ölçüde etkileyen etmenlerdir.

Bir likit sağlıklı şartlar sağlanırsa 2 yıla kadar raf ömrü olan sıvılar dır. Likitlerinizi uzun süreli bir saklama gibi bir durum söz konusu değilse kısa süreler için plastik şişer idealdir.

uzun süreli saklamada cam şişe kısa sürede belki plastik şişe kullanılabilir. Arzunuza göre plastik şişedeki likitlerinizi cam şişelere alarak uzun süre boyunca saklayabilirsiniz.

Avrupa birliği sınırları içerisinde artık plastik şişeli tüm içeriklerin satışı yasaklanması için kanun düzenlenmeleri yapılıyor:

Kısaca elektronik sigara likiti saklamak için uygun ortam oda ısısı ve güneş görmeyen bir yerde saklanmalıdır. Bu e-sıvıları saklarken çocuklardan ve evcil hayvanlardan saklamayı da ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?