Elektronik Sigara Likiti Nedir?

Elektronik Sigara Likiti Nedir?

Son yılların en çok beğenilen üretimlerinden olan elektronik sigaralar hakkında tartışmalar devam ediyorken, bu cihazları kullanarak sigarayı bırakanların sayısı azımsayacak kadar fazladır.

Sigarayı bırakmak isteyenlerin bu yöntemi tercih etmesinin en önemli sebebi elektronik sigaralarda kullanılan likit sayesinde duman görünümlü buhar elde edilmesidir.

Bu durum sayesinde gerçek sigara içiyor hissi yaratılır ve sigara bırakma dönemlerinde nikotin yoksunluğu yaşanmaz.

E-Likitler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Elektronik sigara likitleri bitkisel sıvılardan üretilmiş olan oldukça az oranda nikotin barındıran sıvılar dır. Bu sıvı yani likit elektronik sigaralarının gövdesinde yer alan atomizer tarafından ısıtılarak buhar şekline dönüşür.

Elektronik sigara kullananların aklına gelen bir soru likitlerin içerisinde yer alan nikotin ile nasıl sigara ve nikotini bırakacağım dır.

Gerçek sigaraların içerisinde yer alan nikotin miktarı ile elektronik sigaraların içerisinde yer alan nikotin miktarı arasında uçurum vardır. Ayrıca e-sigara likitlerinde nikotin miktarını kullanıcı kendisi ayarlayabilmektedir.

Sigaranın içerisinde yer alan karbonmonoksit, formeldehit, katran gibi bileşenler zehirlidir. Bu maddelerin hiç biri elektronik sigara likitlerin de bulunmaz.

Likitlerde Hangi Maddeler Bulunur?

Elektronik sigara likitlerinin temelinde 3 ana madde yer alır. Propilen glikol yani PG olan ince sıvıdır ve tadı yoktur. Bu bileşen likitin sertliğini ayarlama da kullanılır. Bu bileşen ne kadar sert olursa likit o kadar sert olur.

İkinci madde ise Bitkisel Gliserin’dir. Organik bileşenlerden elde edilir. Gıda sektöründe tatlandırıcı olarak kullanılır. Yoğun bir sıvıdır. Bol buhar için likitlerde kullanılır.

Üçüncü madde ise nikotindir. Nikotin bir gramın binde biri oranında kullanılır. Nikotinsiz likitler de üretilmektedir.

Elektronik Sigara Likiti Zararlı mıdır?

Elektronik sigara likiti içerisinde genellikle doğal bileşenler yer alır. Normal sigaraların içerisinde yer alan 4.000 adet kanserojen madde likitlerde bulunmaz.

Sigaraya göre tartışılmayacak kadar zararsızdır. Elektronik sigara kullanımın amacı sigaradan ve zararlarından uzak kalmak ve sonsuza dek bırakmaktır. Sigarayı bıraktığınız dan emin olduktan sonra e-sigara kullanmayı bırakmanız en doğru hareket olacaktır.

Bir cevap yazın

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?