E-Sigara Likitlerinde Diacetyl(Diasetil) Gerçeği

E-Sigara Likitlerinde Diacetyl(Diasetil) Gerçeği

Elektronik sigaralar konusunda yaygınlaşan karalama haberlerinden en sıklıkla duymaya başladığımız likitler de bulunan diacetyl maddesinin sigaralar kadar zararlı olduğu haberidir.

Sıklıkla duyduğunuz haberlerin aksine likit aromaları bir canavar değildir likitler içerisinde kullanılan maddelerin bir çoğu gıda sektöründe kullanılmaktadır.

Daha çok kremalı aromalarda karşımıza çıkan diacetyl aslında güçlü bir aroma arttırıcıdır.

Gıda sektöründe süt, kremalı bisküvi ve kek gibi market ürünlerinin içerisinde aroma artırıcı olarak kullanılır.

Diacetyl Nedir?

elektronik-sigara-bilesenleri-min

Diacetyl yani bizlerin kullandığı gibi diasetil’i yakından tanımak elektronik sigara likitlerine olan bakış açısını biraz da olsa yumuşatacaktır. Öncelikle bilinmelidir ki krema, karamel, tereyağı,çikolata, kahve,kek,cips, bisküvi, süt ürünleri ve sıvı yağlarda da düşük de olsa diacetyl bulunur.

Diacetyl çok güçlü kıvam arttırıcı bir maddedir ve paketli ürünlerin nemli kalmasını sağlayarak kurumalarının önüne geçer. Yani günlük yaşamımızda en çok kullandığımız gıda maddelerinde var olan bir maddedir.

Amerika gibi büyük ülkelerde mikro dalga fırınlar için özel olarak hazırlanmış tereyağlı mısırlarda özellikle kullanılır. Bu konuya birazdan değineceğim.

Diacetyl sarı ve yeşil renkli alkol fermantasyonu oluşan bir kimyasaldır.

Diacetyl Zararları

Diacetyl kesin bir varsayım olmasa da solunum yolu rahatsızlıklarına neden olması en çok yer alan söylemler arasındadır. Bu söylemin ortaya çıkması akciğerlerde oluşmuş patlamış mısır hastalığı olarak adlandırılan bir sağlık sorunundan gelmektedir.

Mikro dalga fırınlar için patlamış mısır üreten bir firma işçisinin diacetyl’e maruz kalması sonucunda geçirdiği sağlık sorunundan sonra çıkmış ve bu durumunun çok diacetyl’e çok maruz kalan işçilerin bir kaçında ortaya çıktığını da belirtmekte fayda vardır.

Diacetyl ve Likit İlişkisi

likit-min

Diacetyl tehlikeli midir? sorusunun cevabına kısmen evet diyebiliriz. Elektronik sigara ve likitler tüm dünya da çok daha yeni olgular olduğu için bir konuda kesin yargı da bulunmak oldukça yanlış olmaktadır.

Likitlerin içerisinde aynı nikotin gibi kullanım oranlarına bağlı olarak bazı riskler yani patmaış mısır hastalığına yakalanma riskiniz mevcut. Fakat bir fabrika işçisinin maruz kalması ile e-sigara kullanıcısı aynı miktarlarda elbette maruz kalmayacaktır.

Günde 2 paket mikro dalga fırında hazırlanmış patlamış mısırı düzenli olarak aynı miktarda 10 yıl boyunca tüketmeniz halinde bu riske yakalanmanızı sağlanacağı da araştırmalar sonucunda açıklanmıştır.

Ayrıca likitlerin içerisinde yer alan solvent, aerosol ve nikotin gibi kimyasallarında zararlı olduğunu fakat bunların sigaraya göre çok düşük miktarlarda olduğunu bilmekte fayda var.

Diacetyl İçermeyen Likit Markaları

Diacetyl düzenli ve çok yüksek oranlarda maruz kalınmadığı takdirde sağlık riski taşımayan kimyasaldır. Yineden kaliteli ve sağlıklı diacetyl içermeyen likit markalarını tercih etmek daha doğru olacaktır.

Yapılan araştırmalar sonucunda PG içeren likitlerdeki diacetyl oranı %0.001 oranında ise de sitemizde bulunan King, Rainbow, Monster marka likitler bu kimyasalı barındırmazlar.Bu likitler genel olarak diacetyl free olarak adlandırılan likit markalarıdır.

Rainbow Marka Likitler

rainbow-min

Hem kaliteli hemde hesaplı likit arayışında olanlar için harika seçenekleridir. Rainbow likit markasının en sevilen özelliği olan diacetyl içermemesi bir çok kullanıcı tarafından en çok tercih edilme nedeni olmuştur.

King Marka Likitler

king-american-blend-min-min

Amerikan menşeli bir marka olan King dünyaya mal olmuş en kaliteli likit markalarından biridir. Kullanıcıların yakından tanıdığı King marka likitler diacetyl içermez ve premium sınıf kalitesindedir.

Monster Likit

monster-elma-likit-min-min

Amerikanın güney doğu ülkesi olan Flori danın eyaleti Orlondo’da üretilen 10 ml likitleri ile küçük ama ekonomik likit arayanların sıklıkla tercih ettiği markalardan biridir. Diactyl içermeyen bu marka çok satanlar listesinde her zaman yer almıştır.

Bir cevap yazın

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?