E-Likitlerin Göze Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

E-Likitlerin Göze Kaçması Durumunda Yapılması Gerekenler

Ağız yolu ile içilmeyen elektronik sigara likitlerin içerisindeki nikotin ne kadar seyreltilmiş olursa olsun sıvı tüketildiği zaman vücuda yan etkisi olabilir. E-likitlerin içerisinde bulunan maddeler gliserin, aroma ve nikotindir.

Gliserin pasta, gofret ve çikolata sektöründe kullanılan bir maddedir. Diğer taraftan vg ya da pg bazlı aromalar da gıda sektöründe sürekli kullanılmaktadır.

Bir aksilik nedeni ile likitin içilmesi durumunda sağlığınıza olumsuz etki yapacak bileşen nikotindir. Yüksek oranlarda likit içilmesi ciddi yan etkilere sebep olur bu yan etkiler;

  • kan basıncı, kalp hızı ve kan şekerinin aniden artışına neden olabilir.
  • Baş ağrısı ve sonrasında gelen bulantı, kusma ve ishal
  • Soluk alıp vermede güçlük, halsizlik ve aniden gelen soğuk ter atımı
  • Ani çırpınma nöbetleri

Böyle durumlarda içerisinde nikotin bulunan likit göze kaçtıysa kişiyi hastaneye götürmek gereklidir. Fakat öncesinde uygulanacak ilk yardım bu durumda çok önemlidir. İlk yardımın önlemleri şu şekilde alınmalıdır.

  • E-likit kullanan kişi ilk olarak temiz havaya çıkarılmalıdır.
  • Kan şekeri düşüp kalp basıncında artış olduğu için kişinin sakinleştirilmelidir.
  • Soğuk su ile yüze kompleks yapılarak kişi rahatlatılmalıdır.

Likitin Göze Kaçması Durumunda Yapılacaklar

Göz damlası şişelerine çok benzeyen elektronik sigara likit şişeleri ilaç depolarından uzak yerde tutulmalıdır.

likit-min

Elektronik sigara likit içerisindeki nbase, nikotin ve aroma cildinize ciddi zarar vermese dahi göz ve çevresine ciddi zarar verdiği için uzak tutulmalıdır. Elektronik sigara likiti zararsız bir içeriğe sahip olsa da göze temas ettiğinde gözde yanma, görme bozukluğu ve farklı komplikasyonlar meydana getirir.

Elektronik sigara likitini yanlışlıkla gözünüze temas ettiyse likit temas eden gözünüzü kesinlikle açmayın ilk olarak yapacağınız şey bol su ile yıkamak olacaktır.

Elektronik sigara likiti gözünüze temas ettiğinde yanma ve kızarıklık göreceksiniz. Bunun nedeni likit içerisinde bulunan pg ve vg aromasının gözünüze zarar vermiş olamasıdır.

Böyle durumda sakin olmalı ve yönergeleri sırası ile izleyerek kısa sürede acı veren durumdan kurtulabilirsiniz. Yapmanız gerek gözünüzü bol su ile yıkayıp ve su içerisinde hareket ettirerek tamamen temizlenmesini sağlayıp daha ciddi bir sorun ile karşılaşmayı önlemiş olursunuz.

Bir cevap yazın

Sohbeti Aç
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabilirim?